Prof. Dr. Gül Baltacı, PT, CKTI

1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulundan Lisans, 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalından Yüksek Lisans, 1994 yılında ise Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalından Doktora derecesini almıştır.

1986-1988 yılları arasında Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında fizyoterapist, 1988-1990 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Araştırma Görevlisi, 1990-1991 arasında Salzburg-Avusturya “Institute für Sportsmedizine” de egzersiz fizyoloğu ve doktora öğrencisi, döndükten sonra 1991-1994 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Sporcu Sağlığı Ünitesinde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. 1995 yılında Yardımcı Doçent, 1997 yılında Doçent olmuştur. Doçentlik sonrası 6 ay süre ile Baylor Sports Medicine Institute Houston-Texas’ta araştırmalar yapmak üzere “Fellow” olarak çalışmıştır. 1999 yılında ACSM International Award bursu ile 2 ay süre ile aynı yerde çalışmıştır. 2003 yılında “Profesör” ünvanını almıştır.

2008 yılından beri Kinesio Taping Association International “Eğitmen”i olarak Türkiye’de spor fizyoterapistleri için Temel ve İleri Kinesiotaping kursları vermektedir.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği, American College of Sports Medicine “Fellow”, International Federation of Sports Physiotherapy “Yönetim Kurulu” ve “Kurucu” üyesi, Association of American Shoulder and Elbow Therapists (ASSET), Osteoarthritis Research Society International (OARSI) “Professional Member”, Türk Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği üyesidir.

Ekim 2014 yılında Hacettepe Üniversitesinden emekli olduktan sonra Kasım 2014 ten beri Özel Ankara Güven Hastanesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Koordinatörü olarak çalışmaktadır.

Aynı zamanda 3 yıldır yarı zamanlı öğretim üyesi olarak devam ettiği Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde ‘Egzersiz Fizyolojisi’, ‘Temel Fizyoloji’ ve ‘Sporcu Sağlığı’ derslerini vermektedir.

1999 yılında kurulduğundan beri Spor Fizyoterapistleri Derneği ‘kurucu üyesi’ ve “Genel Sekreteri”dir. Sporcu Sağlığı ve Spor Fizyoterapistliği konularında yayımlanmış 100’ün üzerinde makalesi ve 5 kitabı bulunmaktadır ve bu alanda bilimsel çalışmalarını devam ettirmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.